Anayasa Mahkemesi “Bylock” için toplanıyor

Cem YILDIRIM/ANKARA

Anayasa Mahkemesi, çarşamba yapacağı toplantıda FETÖ’nün haberleşme sistemi Bylock konusunda dava süreçlerini de etkileyebilecek kıymetli bir karar verecek. AYM, “Bylock’un mahkumiyet için tek başına kâfi kanıt olup olmadığı” konusunu netleştirecek.

Telefonunda Bylock haberleşme sistemi bulunduğu için FETÖ üyeliğinden mahkum olan çok sayıda kişi, Anayasa Mahkemesine ferdi müracaat yaparak, “Bylock’un mahkumiyet kararında tek ve belirleyici kanıt olarak gösterilmesinin, adil yargılanma hakkını ihlal ettiğini” savunmuştu. AYM çarşamba günü bu talepleri görüşecek.

FETÖ davalarında kimi mahkemeler, “Bylock bağlantı sisteminin FETÖ mensuplarınca oluşturulan ve yalnızca bu kabahat örgütünce kullanılan bir ağ olması ve örgüt talimatı ile bu ağa dahil olunup, kapalılığın sağlanması nedeniyle” mahkumiyete hükmetmişti.

Bazı mahkemeler ise “Örgütle organik bağ kurarak örgüt hiyerarşisine dahil olduğu istikametinde rastgele bir kanıt olmayan lakin telefonunda Bylock programı bulunan” sanıklar hakkında “Ceza için kâfi, her türlü kuşkudan uzak, hukuka uygun, somut, kesin ve inandırıcı kanıt elde edilemediğinden” beraat kararları vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir