CHP’li Ağbaba’dan yılbaşında motokuryelik yapan Bakan Varank’a: Hükümet samimiyse motokuryelerin güvencesizliğini ortadan kaldıralım

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, “Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, yılbaşı gecesi özel bir firmanın motokuryeliğini yapmış. Umuyoruz ki bunu yaparken motokuryelerin güvensizliğinin ne manaya geldiğini anlamıştır… Motokuryelerin problemlerinin çözülmesi için CHP olarak her türlü katkıyı vereceğimiz bilinsin. Bu mevzu ile ilgili kanun tekliflerimiz de var. Sayın Varank, hükümet samimiyse motokuryelerin güvencesizliğini ortadan kaldıralım” dedi.

CHP Emek Ofisleri Koordinatörü Veli Ağbaba, bugün yaptığı açıklamada, Mustafa Varank’ın yılbaşında özel bir firmanın motokuryeliğini yapmasını kıymetlendirdi.

Motokuryelerin yaşadığı sıkıntılara dikkat çeken Ağbaba, şunları söyledi:

“Motokuryeler, iki teker üzerinde mal değil, can taşıyor”

“Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, yılbaşı gecesi özel bir firmanın motokuryeliğini yapmış. Umuyoruz ki bunu yaparken motokuryelerin güvensizliğinin ne manaya geldiğini anlamıştır. 1 milyonun üzerinde motokurye var. Yıllardan beri, CHP olarak bu arkadaşlarımızın meselelerini gündeme getirmeye çalışıyoruz. Bilinsin ki motokuryeler, iki teker üzerinde mal değil, can taşıyor. Hayatlarını riske atıyorlar. 14 saate varan çalışma nedeni ile sipariş yetiştirmek için her gün motokuryeleri iş cinayetlerine kurban veriyoruz.

“Yüzbinlerce iş bulamayan üniversite mezunu, mecburen motokuryelik yapıyor”

Motokuryelerin problemleri çok. Birçoklarının sendikası yok. Birçoğu BAĞ-KUR primini kendi yatırıyor. Teminatsız, sigortaları yok. Maalesef BAĞ-KUR primlerini kendileri yatırdıkları için, işsiz kaldıklarında emekli olamıyorlar. Hasebiyle motokuryelerin yıllardan beri devam eden meseleleri çözülmediği sürece bir saatlik motokuryelik yapmanın hiçbir manası yok. Yüzbinlerce iş bulamayan üniversite mezunu, mecburen motokuryelik yapıyor. Bunların iş garantisi yok. İşsiz kaldıklarında işsizlik maaşı alamıyorlar. İş kazası geçirdiklerinde hiçbir haktan faydalanamıyorlar. 

“Hükümet samimiyse motokuryelerin güvencesizliğini ortadan kaldıralım”

Motokuryelerin talebi, bulundukları çalışma alanının çok tehlikeli işler kapsamına alınması. Özel ekipman ve hami ekipmanların patron ya da devlet tarafından karşılanması ve güvencesizliğe son verilmesi. Milyonlarca motokurye var. Lakin hiçbir iş hukukunda kayıtları yok. Yaşamamızda varlar, fakat yoklar. Motokuryelerin sıkıntılarının çözülmesi için CHP olarak her türlü katkıyı vereceğimiz bilinsin. Bu bahis ile ilgili kanun tekliflerimiz de var. Sayın Varank, hükümet samimiyse -bir saat- gelsinler, motokuryelerin güvencesizliğini ortadan kaldıralım.” 

TIKLAYIN | Bakan Varank, yeni yıla ‘motokurye’ olarak girdi; sipariş götürdü: “İnşallah güzel yıldız verirler, para da almadık”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir