Emekli ve memur maaşlar ne kadar artacak? Milyonları ilgilendiren ‘ek ödeme’ detayı

Bireysel emeklilik sistemindeki iştirakçilerin finansman muhtaçlıkları nedeniyle mukavelelerine sonlandırmak yerine birikimleri sayesinde sistemden ayrılmadan avantajlı şartlarda kredi çekebilmesi için alacağın evresi uygulaması hayata geçirilecek. İştirakçilerin ortalama fon büyüklüğü, ortalama tüketici kredisi fiyatları dikkate alınarak çalışma yapılacak. İştirakçiler, bankalar, emeklilik şirketleri ortasındaki uyumu sağlayacak bir altyapı kurulacak.

ÇALIŞAN DA EMEKLİ DE KORUNACAK
Ücretlilerin, kendi hesabına çalışanların, emekli aylıklarının 2023 Ocak-Temmuz aylarında evvelki altı aylık enflasyon iddiası dikkate alınarak artırılacak.

Kamu görevlileriyle yapılan toplu kontrat kararlarına nazaran memur maaşları, emekli aylıkları Ocak 2023’te yüzde 8, Temmuz ayında yüzde 6 oranında artırılacak, enflasyon farkları da ayrıyeten ek edilecek.

SGK’ya faturalı ödemeler, ek karşılıklar, emeklilere yapılan ek ödeme, devlet katkısı, prim teşviklerin kaynaklanan transferler ile prim ödeme gücü olmayanların GSS primi de dâhil olmak üzere 582.9 milyar lira fiyatında bütçe transferi yapılacak. 2023 yılında İşsizlik Sigorta Fonu varlığı 135 milyar liraya ulaşacak.

DİJİTAL MERKEZ BANKASI PARASI
Blokzincir tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacak. Dijital Türk Lirası’nın ödemeler için kullanımı testlerine başlanacak. Dijital Türk Lirası sistemlerinin dijital kimlik ve FAST sistemleri ile araştırma-geliştirme kapsamında entegrasyon çalışmaları tamamlanacak. Toptan dijital para çalışmaları kapsamında bankalar ile araştırma, geliştirme ve test çalışmaları yapılacak.

GAYRİMENKUL ALIM-SATIMINDA DEĞERLEME
Gayrimenkullerin vergilendirilmesinde temel alınan alım satım kıymetinin belirlenmesi ve beyanına ait yeni bir sistem devreye girecek. Yeni sistemle vergide adalet pekiştirilecek. Web tabu uygulamasıyla oluşturulan değerleme raporları, alım-satım üzere süreçlerden elde edilen kıymetlerle, SPK, BDDK tarafından yetkilendirilen değerleme kuruluşları, lisanslı değerleme uzmanlarınca düzenlenen raporlarının kıymete tesir eden bilgilerin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Bedel Bilgi Merkezine elektronik olarak anlık gönderilmesi sağlanacak.

HİBE YERİNE FAİZSİZ KREDİ
Kalkınma ve Yatırım Bankası başta öncelikli dallar olmak üzere sanayi yatırımlarına takviyesi güçlendirecek. Plan periyodunda Banka’nın öz sermayesi 10 milyar artırılacak. KOSGEB takviyelerinden imalat sanayine ayrılan hisse kademeli yüzde 75’e, öncelikli imalat sanayiine ayrılan hisse da yüzde 50’ye çıkılacak. Hibe yerine faizsiz, uzun vadeli, geri ödemeli takviye modelleri yaşama geçirilecek.

GENÇLERE MESLEK FIRSATI YARATILACAK
Üniversite öğrencilerine yönelik olarak 5 İstihdam Fuarı ve 10 meslek günü düzenlenecek. Kırsal kesitten kente göçün azaltılmasını sağlamak üzere kırsal alanda yaşayan 15-24 yaş kümesindeki gençlerin mesleksel eğitim kursları ile işbaşı eğitim programlarından yararlandırılmaları sağlanarak öncelikle bulundukları bölgelerde istihdam edilebilirlikleri artırılacak. Gençlere meslek planlama ve meslek seçimi konusunda yardımcı olmak maksadıyla Meslek Rehberliği Eğitimi Projesi gerçekleştirilecek

KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir