Emekli zammında ‘öz evlat-üvey evlat’ uyarısı

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün’den açıklanacak enflasyona endeksli emekli artırımı öncesi kritik ihtar geldi.

Kazım Ergün, geçen yıl ocak ayında olduğu üzere bu yıl da emeklilerin memur-işçi diye ayrılarak yalnızca memur emeklilerine refah hissesi verilip öbür emeklilere üvey evlat muamelesi yapılmasını kabul etmeyeceklerini söyledi. Ergün, “Bir tarafı güldürüp öbür tarafı üzerlerse onun sonucunun problemlerinin ne olacağını kendileri düzgün biliyor” dedi.

Memur emeklileriyle personel, esnaf ve çiftçi emeklilerinin artırım hesaplama farkına bir de sendika avantajıyla ‘refah payı’ farkı eklenmesi emekliler ortasında üvey evlat-öz evlat tasasını derinleştirdi.

Geçen yılın ocak ayında memur ve memur emeklilerine sendika artırımı ve enflasyon farkının yanı sıra ayrıyeten ‘refah payı’ ismi altında yüzde 5 ek artırım verilmiş, emekçi, esnaf ve çiftçi emeklileri ise bu artırımdan yoksun bırakılmıştı. Bu yıl da 6 aylık artırımın yüzde 17.5-18 civarında kalacağını gören Memur-Sen, geçen yıl başında olduğu üzere bu yıl da memur ve memur emeklisine ‘refah payı’ verilmesini talep etti.

Seçim sayesinde talebin kabul edileceği, bu sayede yüzde 18 civarında beklenen memur emeklisi artırımının refah hissesiyle yüzde 30-35’lere çıkabileceği konuşuluyor. Yaklaşık 2.4 milyon memur emeklisini kısmen de olsa sevindirecek bu artırımın sayıları 11.5 milyona ulaşan öbür emeklilere uygulanıp uygulanmayacağı ise bilinmiyor.

ÖZ EVLAT-ÜVEY EVLAT AYRIMI

SÖZCÜ’nün sorularını yanıtlayan TÜED Başkanı Kazım Ergün, zam konusunda emekliler ortasında öz evlat-üvey evlat ayrımı yapılmasını muhakkak kabul etmeyeceklerini söyledi.

6 aylık enflasyonun büyük ihtimalle yüzde 17-18 civarında gerçekleşeceğine işaret eden Ergün, “Bu oranların emekliyi keyifli etmesine imkan yok. Yaşadığımız hayatı karşılamayacak bu oranların kabul edilmesi mümkün değil. Memuru, emekliyi keyifli edecek artırımı vereceklerini söylediler. Umarım kelamlarını tutarlar” dedi.

Ergün, enflasyonun üzerindeki refah hissesinin geçen yıl olduğu üzere bu yıl da yalnızca memur emeklisine verilmesini mutlaka kabul etmeyeceklerini belirterek şu ikazlarda bulundu:

‘KENDİ BİNDİKLERİ KISMI KESERLER’

“Biz 14 milyon emekliyiz. 2.4 milyon memur emeklisine refah hissesi verip 11.5 milyon emekliyi ağlatmaya, üzmeye kimin hakkı var? Şayet bu türlü yaparlarsa kendi bindikleri kolu keserler. Bir tarafı güldürüp öbür tarafı üzerlerse onun sonucundaki derdin ne olacağını kendileri güzel biliyor.

Her şey ellerinde, bugüne kadar neyi yapmak istediler de yapamadılar. Öz-üvey emekli ayrımını bırakıp tüm emeklileri keyifli edecek artırımı versinler, milyonlarca insanın duasını alsınlar.”

‘YÜZDELİK ARTIRIM FAKİRLEŞTİRİYOR’

Başkan Kazım Ergün, yüzdeli artırımların yoksulu daha yoksul, varlıklıyı daha varlıklı hale getiren bir sistem olduğunu, yüzdeli artırım sistemi devam ettiği sürece ülkede hiçbir vakit memnunluk olmayacağını tabir etti. Ergün, “Düşük emekli aylığı yüzdelik artırımla minik bir artırım alırken yüksek aylığı olanlar onun aylığı kadar artırım alıyor. Seyyanen artırıma bu yıl kesinlikle geçilmeli” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir