Irak’tan Türkiye mesajı: Tüm alanlarda işbirliğimizin artmasını istiyoruz

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü

Ahmed es-Sahhaf

, Türkiye’deki seçimler sonrası oluşan yeni periyotta Irak-Türkiye münasebetlerinin seyri ve beklentiler hakkında AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar Cumhurbaşkanı seçilmesinden memnuniyet duyduklarını lisana getiren Sahhaf, “Bağdat ile Ankara ortasındaki ilgiler, tüm alanlarda gelişiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tekrar kazanması Türk halkının iradesini gösteriyor.” dedi.

“İki ülke ortasındaki ticaret hacmi artıyor”

Irak dış siyasetinin “halkların iradesine saygı” temeline dayandığını belirten Sahhaf, “Komşu ve kardeş Türk halkının bu taraftaki kararını hürmetle karşılıyoruz.” diye konuştu.

Yeni devirde iki ülke alakalarına yönelik beklentiler hakkında ise Sahhaf, şunları kaydetti:

    “İlişkilerimizin önümüzdeki periyotta de iktisat, kalkınma, su ve terörle çaba üzere tüm alanlarda ortak diyalog temelinde ilerlemesinden yanayız ve işbirliğimizin artmasını istiyoruz. İki ülke ortasındaki ticaret hacmi de artıyor. İki ülke ortasında yakınlaşmaya vesile olacak her türlü diyalog değerlidir. Irak olarak istikrarlı, istikrarlı bağlar ve iki ülke halkının çıkarı için tüm fırsatları kıymetlendiriyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir