‘Kolay yoldan para kazanma’ linkine tıklayan kadın meteliksiz kaldı

Yunusemre ilçesinde yaşayan ve evli olan A.K. isimli bayan, internette dolaşırken, ‘Kolay yoldan para kazanmak ister misiniz?’ yazılı reklamla karşılaştı.

Bilgi almak için linke tıklayan bayan, karşısındaki şahısla WhatsApp’tan görüşmeye başladı. Uygulama üzerinden misyonlar verilen A.K.’ye, inanç kazanmak için bu görevler karşılığında küçük çapta para da yatırıldı.

30 BİN TL KREDİ ÇEKTİ

100 TL’lik, 200 TL’lik misyonlar sonra 1000 TL ve üzeri misyonlar yapmaya yönlendirilen A.K., bakiyesi yetmediği için 30 bin TL’lik kredi çekti. Kazanacağını düşünerek kredi çeken A.K., misyon fiyatlarının 10 bin TL’yi bulmasıyla çekileceğini söyledi.

Görevleri yapmadıkça parasını alamayacağını öğrenen A.K., dolandırıldığını anladı. 1 haftada 74 bin TL’sini dolandırıcılara kaptıran A.K., avukatı aracılığıyla hata duyurusunda bulundu. Pişman olduğunu lisana getiren genç bayan, şunları söyledi.

BOŞ ANIMA GELDİ, YOKSA…

– İnternet

– 500 TL kadar kazandığım söylendi lakin vazifelerin fiyatları da arttı. Olağanda günlük 5 vazife verdiler. Bu halde 74 bin TL gitti hatta son bir vazifem kaldı ve para kazanacağım diye bütçem yetmediği için 30 bin TL’lik kredi çektim.

– Haydi son bir misyonum kaldı, en azından yatırdıklarımı kurtarayım, diye düşündüm. Vakit aşımına uğradığı için yine misyon tanımlaması basamağı olduğunu ve paramı çekemeyeceğimi söylediler. Yeni misyonlar aldım lakin her vazife 10 bin TL’ye yükselince, geri çekilmek zorunda kaldım.

– Her seferinde farklı şahıslara para transferi oluyordu. Bir daha oynamam. Boş anıma geldi. Olağanda bu türlü bir şey yapmazdım. Bu vakte kadar da bu türlü şeylere girişmedim. Nasıl yaptığımı ben de bilmiyorum. Çok pişmanım. Muhakkak tavsiye etmiyorum. Kolay para kazanmak diye bir şey olmadığını öğrendim.

YENİ DOLANDIRICILIK YÖNTEMİ

Avukat Mehmet Arslan ise müvekkilinin yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

– İnternet üzerinde gezerken ‘Kolay yoldan para kazanmak ister misiniz? formundaki bir reklamla karşılaşıyor. Kendisi bu linke tıklıyor ve karşısına bir numara çıkıyor. WhatsApp üzerinden ileti atıp bilgi almak istediğinde, karşıdaki kişi kimi misyonların olduğu, bu vazifeleri yapması karşılığında kendisine fiyat verileceğini söylüyor. Müvekkilim kabul ediyor.

MAĞDUR SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

– Örneğin; size bir mesken aleti aldırıyor. Bunun maliyeti 1000 TL, siz parayı yatırıyorsunuz bunun karşılığında size 100 TL, 200 TL kurul veriyor. Bunu günde 5 defa yapmanızı istiyorlar. Başta kolay vazifeler vererek, hesabınıza para yatırıyorlar. Size inanç sağlıyorlar. Siz de bu vazifeler sayesinde hakikaten para kazandığınıza inanıyorsunuz.

– Müvekkilimizde bu formda 74 bin TL dolandırılıyor. Yaptığımız araştırmada olayın daha çok yeni olduğu, öbür mağdurların olduğunu da gördüm. Bu patlamak üzere olan yeni bir dolandırıcılık prosedürü. Müvekkilimin hangi hesaplara para gönderdiği, hangi hesaplardan para geldiği belgemizde mevcut. Hata duyusunda bulunduk. Savcılığın bu bireyleri bulabileceğine inanıyoruz. Mağdurların sayısı her geçen gün artıyor. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir